Zakup cebulek roślinny – czyli jakich cebulek nie kupować!

Zakup cebulek roślinny – czyli jakich cebulek nie kupować!

Od stanu cebulki zależy siła i zdrowie naszej rośliny, w sklepach i na targowiskach możemy trafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy sprzedadzą nam słabej jakości cebulki. Jakich cebulek nie kupować?

Małe i brzydkie cebulki zapewne przełożą się na jakość naszej rośliny, dlatego też od takich powinniśmy trzymać się z daleka. Kupując cebulki zwróccie uwagę na te duże, ponieważ to własnie z nich wyrosna dorodne i okazałe kwiaty. To właśnie cebulki są źródłem substancji odżywczych i to z nich roślina czerpie potrzebne składniki do wzrostu.

Cebulka nie może mieć żadnych uszkodzeń mechanicznych, taki stan cebulki powoduje, że zwiększa się jej podatność na choroby. Powinny być one także zdrowe i nie przesuszone, jeżeli zauważymy na nich plamy, możemy być pewni, że roślina jest zainfekowana np. nicieniami. Ważne! Cebulki, które kupujemy szczególnie do sadzenia w październiku, powinny znajdować się w stanie spoczynku, te wyrośniętymi liśćmi i korzeniami niedługo po posadzeniu zaczną kwitnąć niemalże od razu, czyli nie tak jak planujemy na wiosnę.

źródło: pixabay.com

Następnie patrzymy na to, z jakiego kraju pochodzi dana cebulka. Większość cebulek, jakie możemy znaleźć w sklepach, pochodzą z Holandii, czyli zostały produkowane w warunkach klimatycznych, które są zbliżone do naszych. Zakup takiej cebulki może dać nam większą pewność, że uprawa się powiedzie. Cebulki, które pochodzą z Afryki, czy Azji nie są najlepszym wyborem, zostały one przyzwyczajone raczej do wyższych temperatur. Dodatkowo do ich produkcji zastosowane są większe ilości sztucznych nawozów oraz pestycydów, które zazwyczaj nie są zatwierdzone przez Unię Europejską.

Przykłady cebulek, których lepiej nie kupować:

źródło: bcliving.ca
źródło: completegarden.wordpress.com
źródło: allthedirtongardening.blogspot.com
źródło: lilyflowerstore.com

Share this post