Wielka bitwa siekiera vs łuparka do drewna, co wybrać do użytku domowego?

Wielka bitwa siekiera vs łuparka do drewna, co wybrać do użytku domowego?

Zima coraz bliżej i musimy zacząć składować drewno na tę porę roku, niektórzy z nas już teraz muszą dogrzewać swoje domy, więc sezon palenia można uznać za otwarty. Co więc wybrać do użytku domowego do rąbania drewna siekiera vs łuparka do drewna?

Co to takiego łuparka do drewna?

Jest to urządzenie za pomocą którego dzielimy kłody drewna na szczapy. Łuparka naciska na kłodę za pomocą klina, który waży od kilku do kilkunastu ton, czyli działa ona dzięki układowi hydraulicznemu. Drewno pęka pod naciskiem wzdłuż włókien.

Zalety łuparek do drewna:

  • czas rąbania drewna jest o wiele krótszy
  • rąbanie drewna jest o wiele przyjemniejsze

Wady łuparek do drewna:

  • wysoka cena
  • zajmuje sporo miejsca
łuparka do drewna
żródło: przydomu.pl

Jak rąbać drewno siekierą?

Przy rąbaniu drewna, czy to siekierą, czy łuparką do drewna musimy się odpowiednio ubrać, czyli założyć gogle ochronne, zabudowane twarde obuwie i ochronne rękawice. Kiedy rąbiemy drewno siekierą, musimy przygotować płaski pień, który nie będzie się przewracał i w łatwy sposób będziemy mogli go położyć na ziemi, która też powinna być płaska. Przed rąbaniem drewna warto także sprawdzić, czy nie znajdują się w nim żadne twarde bądź metalowe elementy, jeżeli znajdziesz coś takiego przed rąbaniem usuń to. Kawałek drewna, który chcemy zacząć rąbać, stawiamy na pieńku, następnie oburącz trzymamy siekierkę i musimy się zamachnąć i uderzyć w kawałek drewna najlepiej w miejsce, gdzie jest już trochę pęknięte, będzie ci łatwiej je rozdzielić.

Zalety siekiery:

  • zajmuje mało miejsca
  • jest poręczna

Wady siekiera

  • rabanie drewna trwa długo
  • jeżeli siekiera jest stara, jest bardzo niebezpieczna

Wielka bitwa łuparka do drewna vs siekiera

Łuparka do drewna nie jest potrzebna każdemu, łuparkę do drewna powinny kupić osoby, które potrzebuje więcej niż 3 metry sześcienne porąbanego drewna. Jeżeli potrzebujemy aż dyle drewna, wydawanie pieniędzy na porąbane już drewna jest nieopłacalne. Zakup łuparki po pewnym czasie się nam zwróci. Zielona Porada: Jeżeli chcesz, aby zakup zwrócił ci się jeszcze szybciej, poszukaj wśród sąsiadów bądź znajomych osoby, która chciałaby wypożyczyć taki sprzęt.

Siekiera sprawdzi się w gospodarstwie domowym, które zużywa mniej niż 2 metry sześcienne drewna. Rąbanie drewna może zająć trochę czasu, jednak jeżeli jesteśmy dość sprawni fizycznie, nie powinno zająć go bardzo dużo.

Share this post