Sprawdź 5 zaskakująco prostych sposobów na przygotowanie ogrodu do zimy.

Sprawdź 5 zaskakująco prostych sposobów na przygotowanie ogrodu do zimy.

Dzięki odpowiednim czynnościom wykonanym jesienią, wiosną i latem rośliny zachwycą nas swym pięknem. Tutaj podpowiemy Ci co zrobić, aby wiosną wszystko pięknie rosło. Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych kroków.

Przygotowanie ogrodu do zimy to nie taka prosta sprawa. Przy tych czynnościach niezbędne będą różne narzędzia i preparaty. W każdym ogrodzie przyda się kosiarka, grabie, wykaszarka, kompostownik oraz wertykulator. Jeśli chcemy, aby ogród był piękny wiosną, nie zapomnijmy o nawożeniu roślin jesiennymi nawozami. Warto zaopatrzyć się w nawozy do iglaków, czy trawników. A teraz przejdźmy do jesiennych prac w ogrodzie.

1. Porządki na trawniku

Trawnik to wizytówka każdego ogrodu, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie go do zimy. Nadejście jesieni nie oznacza, że przestajemy kosić trawę. Ostatnie cięcie powinniśmy wykonać w drugiej połowie października. W przypadku ciepłej jesieni ten zabieg można wykonać nawet na początku listopada. Wszystko zależy od pogody. Ważne jest to, aby trawa nie była skoszona zbyt krótko, bo to może spowodować przemarznięcie korzeni, a także nie może być zbyt długa, ponieważ to sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, które wiosną powodują choroby darni. Optymalna wysokość trawy to 4-5 cm. Pamiętajmy o tym, że ostrze powinno być odpowiednio naostrzone.

trawnik

2. Grabimy liście

Jeśli masz rośliny liściaste w swoim ogrodzie, to na pewno jesienią masz ich tam mnóstwo. Po pierwsze należy je zgrabić. Pozostawione na trawniku w zimie, przykryte śniegiem sprzyjają powstawaniu pleśni, grzybów i powodują różne choroby trawnika. Zgrabione liście możemy wykorzystać na kompost, okrycie roślin i zabezpieczenie ich przed mrozem, a także możemy zrobić z nich schronienie dla małych zwierząt zamieszkujących ogród, takich jak np. jeż. Jeśli chcesz mieć takie zwierzątko w ogrodzie, pozostaw gdzieś w kącie ogrodu kupkę liści, nie sprzątaj jej do wiosny, to będzie schronienia dla jeża, a może i nawet dla kilku małych, młodych jeży. Na zimę możesz przykryć liśćmi miejsce na kwiatowe rabaty, ziemię wokół krzewów lub ziemię przy żywopłocie. Do tego celu nie nadają się jedynie liście orzecha włoskiego, gdyż te uwalniają związki chemiczne blokujące wzrost innych roślin.

3. Zabezpieczenie oczka wodnego

Oczko wodne powinno być oczyszczone z liści, które pływają po powierzchni wody oraz obumarłych roślin i zwierząt. Jeżeli oczko wodne nie jest duże, warto wypompować z niego wodę i wyczyścić dno z mułu. Natomiast jeżeli w naszym oczku wodnym zamieszkują jakieś małe zwierzęta, na zimę warto zostawić dla nich warstwę mułu oraz liści.

Jeśli oczko wodne ma duże rozmiary i żyją w nim ryby, musimy zadbać o to, żeby podczas mrozów tafla wody zupełnie nie zamarzła, ponieważ wtedy ryby padną. Aby temu zapobiec wystarczy na tafli wody umieścić pływak lub kawałek styropianu.

W przypadku kiedy w oczku wodnym mamy rośliny słabo odporne na niską temperaturę powinniśmy wyjąć je z wody i przełożyć do akwarium z wodą.

4. Zabezpieczenie roślin przed zimą

W przypadku róż, jesienią wystarczy usypać kopczyk wokół krzewu, który wiosną rozgarniemy. Świeżo posadzone drzewka również warto zabezpieczyć kopczykiem.

Krzewy iglaste oraz liściaste powinniśmy obficie podlać przed zimą, gdy jeszcze gleba nie zamarzła. Rośliny lubiące kwaśne podłoże ściółkujemy warstwą kory, liści lub torfu.

Rośliny szczególnie nie odporne na mróz, takie jak np. cedr lub cyprysik Lawsonia powinniśmy okryć agrowłókniną lub chochołem wykonanym ze słomy. Małe krzewy możemy osłonić matami i zastosować kopczykowanie tak jak w przypadku róż.

Rośliny, które nie zimują w glebie należy wykopać oraz zasadzić te, które do zakwitnięcia potrzebują przejścia przez okres zimnych temperatur.

róża

5. Przygotuj grunt na rabatach 

Oczyszczamy grządki z przekwitniętych i uschniętych roślin jednorocznych. Następnie bierzemy się za przycinanie bylin, tak do wysokości 10 cm nad powierzchnią ziemi. Chore i porażone części roślin najlepiej spalić lub położyć w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu, nie wrzucamy tego do kompostownika. Następnie warto rozłożyć kilkucentymetrową warstwę kompostu, która przez zimę wzbogaci glebę.

Stosując się do tych kilku prostych w teorii zasad, zadbasz o swój ogród i z pewnością wiosną znów będziesz się cieszyć jego pięknem.

Share this post