Pomysł na estetyczne wykończenie trawnika.

Pomysł na estetyczne wykończenie trawnika.

   Każdy kto ma trawnik i rabaty kwiatowe w ogrodzie, zastanawia się nad tym jak je wykończyć, by trawa zbyt mocno nie wkradała się na teren przeznaczony dla kwiatów lub chodnik. Tutaj podsuwamy Wam pomysły na estetyczne i praktyczne wykończenie trawnika.

   Jak szerokie powinno być obrzeże?

    Aby ułatwić koszenie trawy, warto postarać się o to, by obrzeże pomiędzy trawnikiem, a trawą wynosiło 10 centymetrów. Dzięki temu jedno koło będzie mogło jechać po obrzeżu, a drugie po trawie. Przez to trawnik będzie równo skoszony.

kamienie

   Kostka brukowa – układamy ją na równi z trawnikiem, dzięki temu trawa się zbytnio nie rozrośnie, a koszenie trawy będzie prostsze.

    Obrzeża wykonane z kory – Brzeg trawnika wyrównujemy ostrym szpadlem, 10 centymetrowy pasek ziemi pomiędzy rabatami, a trawnikiem przysypujemy korą. To rozwiązanie wygląda bardzo estetycznie, ale niestety trzeba poprawiać brzeg kilka razy w roku, ponieważ trawa się rozrasta. Utrzymanie idealnego kształtu wymaga wiele pracy.

   Obrzeża żwirowe – Pomiędzy trawnikiem, a rabatami na ziemi układamy pasek agrowłókniny, następnie przysypujemy go żwirem. Warto zwrócić uwagę na to, aby żwir nie był zbyt drobny, ponieważ w przeciwnym razie podczas koszenia wir powietrza może wciągać żwir pod kosiarkę. Poprzez zastosowanie agrowłókniny, chwasty nie będą wyrastać na miejscu żwiru, a żwir nie zmiesza się z ziemią.

   Obrzeża z plastikowych kątowników – To plastikowe, podłużne kątowniki, które przytwierdzamy do podłoża za pomocą specjalnych gwoździ. Sprawdzają się świetnie przy oddzieleniu trawnika, od powierzchni na których chcemy wysypać żwir, korę lub ozdobny kamień. Niestety takie obrzeża po kilku latach mogą przerosnąć trawą.

obrzeża
Kliknij i sprawdź

   Ozdobne palisady – Są to niezwykle wygodne palisady, które trzeba wbić w ziemię na odpowiednią głębokość. Dodatkowo są wyposażone w kołnierzyk, który ułatwia koszenie trawnika.

   Jeśli chcesz, aby Twój trawnik był pięknie wykończony to wybierz którąś z tych metod. A może znasz jeszcze jakieś inne sposoby na oddzielenie trawnika od rabat. Jeśli tak, to podziel się z nami swoimi sposobami w komentarzu.

Share this post