Ostatni dzwonek w ogrodzie, czyli jesienne prace w listopadzie

Ostatni dzwonek w ogrodzie, czyli jesienne prace w listopadzie

Listopad to miesiąc, w którym w każdej chwili może spaść śnieg. Tutaj przypomnimy o pracach jakie należy wykonać przed przyjściem białego puchu.

Trawnik

Jeśli w październiku nie skosiliśmy trawy, a pogoda na to pozwoli, możemy zrobić to jeszcze w tym tygodniu. W drugim tygodniu listopada będzie już na to za późno.

Liście

Oczywiście nie możemy zapomnieć o kolorowych liściach, które trzeba uprzątnąć jeszcze przed przyjściem pierwszych śniegów. Zebrane liście najlepiej wrzucić do kompostownika. A jeśli chcemy szybko uzyskać kompost możemy zaopatrzyć się w preparaty do kompostowania na przykład w sklepie Przydomu.pl

liście

Drzewka i krzewy

  • Do połowy listopada możemy jeszcze zasadzić drzewa oraz różne krzewy. Im wcześniej to zrobimy tym lepiej.
  • Jeśli jesienią nie ma solidnych opadów deszczu należy podlać iglaki, które jesienią starają się zmagazynować jak największe ilości wody przed nadejściem mrozów.
  • Zabezpieczmy drzewa przed zimą. Drzewa zimozielone najlepiej obwiązać sznurkiem. Robimy to po to, aby ciężki śnieg nie zdeformował ich kształtu i nie połamał gałązek.
  • Za pomocą słomianej maty lub agrowłókniny możemy zabezpieczyć rośliny przed mrozem.
  • Róże oraz młode drzewka i krzewy wrażliwe na niskie temperatury zabezpieczamy przed mrozem poprzez kopczykowanie, czyli usypanie kopczyka ziemi wokół róży, czy drzewka.

jesień

Nawożenie

Jesień to najlepszy czas na podsypanie roślin naturalnym nawozem. W miejscu gdzie będziemy mieli swój warzywnik, warto zastosować obornik lub kompost. Kompostem możemy również podsypać rabaty kwiatowe.

Oczka wodne

W tym czasie nie zapomnijmy o wyczyszczeniu i wylaniu wody z małych oczek wodnych i fontann. Wyczyszczenie takich zbiorników jest konieczne. W przeciwnym wypadku zamarznięta woda może wyrządzić wiele szkód. Usunięcie liści też jest bardzo ważne. Tym działaniem zapobiegniemy ich gniciu i namarzaniu się bakterii w zbiorniku. Tutaj podpowiadamy jak krok po kroku zadbać o oczko wodne.

Porządek w narzędziowni

Wszystkie narzędzia trzeba umyć, wyczyścić i zakonserwować na zimę. Dzięki temu rdza ich nie dosięgnie. Szczególnie ważne jest również przechowywanie narzędzi w suchym pomieszczeniu. Jeśli zastosujemy się do tych zasad, wiosną wszystko będzie jak nowe.

Share this post