Liście w ogrodzie muszą być usuwane?

Liście w ogrodzie muszą być usuwane?

Gnijące liście, które zalegają na naszym trawniku, mogą być bardzo niebezpieczne, nie dość, że łatwo się na nich poślizgnąć to mogą prowadzić do wielu chorób trawnika.

Dlaczego trzeba usuwać liście z trawnika?

Jeżeli zależy nam na pięknym trawniku, musimy wygrabić z nich liście, opadłe liście ograniczają dostęp światła do trawy, która wciąż rośnie, co za tym idzie hamują jej wzrost. Natomiast rozkładające się liście mogą powodować gnicie trawnika i powstawanie łysych plam.

Czym i jak usuwać jesienne liście z trawnika i ścieżek ogrodowych?

Najtańszy jak wiadomo sposób to użycie grabi bądź miotłograbi, trzeba jednak z tymi narzędziami uważać, ponieważ możemy zniszczyć nasz trawnik. Zbierając liście w rabatach za ich pomocą, musimy uważać, aby nie zebrać wraz z nimi ściółki, która jest pod roślinami. Ze ścieżek liście najprościej zebrać miotłą.

Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem na usuwanie liści z trawników i ścieżek jest użycie dmuchaw oraz odkurzaczy. Za pomocą dmuchaw możemy usuwać liście w obrębie ogrodów, pojazdów i tarasów. Niektóre urządzenia mają wbudowane drapki, które pomogą nam w usunięciu przyklejonych liści czy odpadów.

Odkurzacze do liści mogą się od siebie nieco różnić, jedną rzeczą wspólną jest funkcja poza „wciąganiem” liści, jednoczesne ich rozdrabnianie. Niektóre modele dzięki temu, że rozdrabniają liście i nie tylko zmniejszają swoja objętość nawet 10 krotnie.

Do zbierania liści na większych trawnikach możemy użyć aeratora, który przy okazji napowietrzy także glebę.

źródło: przydomu.pl

Jak możemy wykorzystać zebrane liście?

  • Jako warstwę ochraniającą liście przed mrozem
  • Jako kompost – z zebranych liści możemy zrobić kompost mieszany, w tym celu musimy dodać pół na pół liści oraz trawy, obierków, zdrewniałych gałęzi, korzeni, siana, papieru.
  • Z samych liści możemy także zrobić kompost typu suszony obornik, czy mączka rogowa, który będzie bogaty w azot. Taki kompost możemy użyć po roku, ale nawet już po kilku miesiącach możemy go wykorzystać do obsypania krzewów jak porzeczki, czy maliny.

Share this post