Kiedy siać słoneczniki i jak o nie dbać?

Kiedy siać słoneczniki i jak o nie dbać?

Słonecznik to istne słońce w ogrodzie. Warto mieć chociaż kilka tych kwiatów w ogrodzie. Dlatego tutaj dowiecie się kiedy siać słonecznik i jak o niego dbać, żeby stanowił piękną ozdobę w ogrodzie. 

Słonecznik – rodzaje

Głównie dzielimy słoneczniki na słoneczniki jadalne i ozdobne.Warto wiedzieć, że odróżniamy aż 70 odmian słonecznika. Odmiany słoneczników różnią się od siebie wielkością kwiatów, wysokością oraz barwom płatków i nasion. Słoneczniki zwabiają do naszego ogrodu różne gatunki ptaków, które żywią się ich ziarnami.

Słonecznik zwyczajny, jadalny jest rośliną jednoroczną. Może osiągnąć wielkość do 2,5m. Z ziaren słonecznika tłoczony jest olej słonecznikowy. Wewnątrz długiej, grubej, owłosionej łodygi znajduje się rdzeń o gąbczastej strukturze, który po ścięciu wydziela kleistą ciecz. Warto tutaj wspomnieć, że słonecznik kwitnie od początku lipca do końca października. Owocem słonecznika są nasiona, które zwabiają różne gatunki ptaków.

Wymagania glebowe słonecznika

Słonecznik lubi miejsca słoneczne, gdzie jest żyzna, wilgotna gleba. Wymaga nawożenia, ponieważ szkodzi jej niedobór boru, potasu, czy molibdenu. Młode siewki słonecznika mają jeszcze słaby system korzeniowy, przez co potrzebują stałego dostępu do wody. Źle rosną na glebach suchych, zbyt mokrych, ciężkich, czy jałowych.

Źródło: pixabay.com

Słonecznik a mszyce i choroby

Słonecznik nie jest zbyt często atakowany przez szkodniki, ale za to jest mało odporny na rdzę oraz zgniliznę twardzikową wywoływaną przez grzyby.

Kiedy siać słonecznik?

Słoneczniki wysiewamy do gruntu w połowie kwietnia lub w maju. Dobrze rośnie w słonecznym miejscu, osłoniętym od wiatru. Najlepiej rośnie, gdy temperatura gleby jest na poziomie 8-10 stopni Celsjusza. Warto wspomnieć, że ta roślina źle znosi przesadzanie.

Uprawa słonecznikach w donicach

Niskie odmiany słonecznika nadają się do uprawy w ozdobnych donicach. Przy wsiewaniu nasion słonecznika, pamiętajmy o tym, aby wybrać donicę o dużej średnicy. Słonecznik w formie dojrzałej ma bardzo dobrze rozwiniętą bryłę korzeniową, która potrzebuje dużo miejsca.

Wykorzystanie słonecznika

  • Słonecznik ozdobny świetnie sprawdza się jako kwiat cięty
  • Wzbogaca kwiatowe rabaty i zwabia do ogrodu ciekawe gatunki kwiatów
  • Ziarna słonecznika są świetnym składnikiem diety
  • Cała roślina nadaje się na kiszonkę
Źródło: pixabay.com

Uwaga!

Nie powinniśmy co roku wysiewać słonecznika w tym samym miejscu, ponieważ może to doprowadzić do wyjałowienia gleby.

Warto pamiętać również o tym, że kwiaty słonecznika zawsze są obrócone w stronę słońca.

Roślina miododajna

Słonecznik jest również rośliną miododajną, dlatego zwabia do ogrodu również osy, pszczoły, motyle i inne owady.

Share this post