Kiedy i jak sadzić zimowity?

Kiedy i jak sadzić zimowity?

Zimowity są roślinami, które sadzimy w sierpniu, dzięki temu możemy cieszyć się kwitnącymi zimowitami we wrześniu i październiku. Zobaczcie jak sadzić i uprawiać zimowity.

Zimowity należą do roślin bulwiastych i cebulowych, które kwitną jesienią. Zimowit jesienny kwitnie w stanie bezlistnym, z pojedynczej bulwy zimowita może wyrosnąć kilka, a nawet kilkanaście kwiatów, które są podobne do kwiatów krokusa.

Ważne! Zimowit jest rośliną silnie trującą, o czym musimy pamiętać przed jej posadzeniem – może ona stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci lub zwierząt domowych. Częścią leczniczą tej rośliny są bulwy, które po zebraniu wiosną kroi się na plasterki i suszy. Zimowit jesienny ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Termin sadzenia zimowita jesiennego: jeżeli chcesz, aby twój Ziemowit zakwitł jesienią, musisz posadzić go w ogrodzie w połowie sierpnia. Wiosną z bulw wyrosną długie, szablaste liście, które powinniśmy zostawić na rabacie w ogrodzie do zżółknięcia.

Jak sadzić bulwy Ziemowitów ?

Najlepsze stanowisko dla Ziemowitów to miejsce słoneczne bądź lekko zaciemnione. Gleba pod tą roślinę powinna być wilgotna, ale także przepuszczalna. Zimowity najczęściej sadzimy na skalnikach, rabatach i trawnikach, na których tworzą jesienią barwne kobierce.

źródło: pixabay.com

Bulwy Ziemowitów sadzimy w odległości 15-20 cm na głębokości około 15 cm. Nie musimy ich okrywać na zimę – bulwy nie przemarzają. Zimowity na jednym miejscu mogą zostać przez kilka lat, a kiedy się zagęszczą, trzeba je wykopać – robimy to pod koniec czerwca. Po wykopaniu bulwy zimowitów jesiennych musimy je posadzić od razu na nowe miejsce albo przechowywać w chłodnym i suchym miejscu do połowy sierpnia i dopiero wtedy je posadzić.

Jak rozmnażać zimowit?

Zimowity rozmnaża się głównie poprzez oddzielenie bulw przybyszowych od bulwy matecznej. W tym celu wykopujemy bulwy, gdy liście zaschną, co zazwyczaj ma miejsce w czerwcu bądź lipcu. Możemy je także rozmnażać z nasion, co jest jednak trudne i w uprawie amatorskiej niepraktykowane.

Share this post