Kędzierzawość liści brzoskwini – kiedy wykonać oprysk?

Kędzierzawość liści brzoskwini – kiedy wykonać oprysk?

Choroby drzewka brzoskwiniowego mogą pozbawić nas pysznych owoców. Dlatego tutaj poznasz objawy najczęściej występującej choroby brzoskwini oraz dowiesz się kiedy pryskać brzoskwinie, aby zapobiec jej rozwojowi. 

Kędzierzawość liści brzoskwini – objawy

 • Zgrubienia na liściach
 • Deformacja liści
 • Czerwono-karminowe przebarwienia
 • Biały nalot na liściach
 • Obumieranie liści już w lipcu
 • Opadanie kwiatów
 • Pojawianie się małych ran na owocach
 • Żółto-karminowe przebarwienia na skórce owoców
 • Miękisz korowy na pędach zaczyna nabrzmiewać

Kiedy kędzierzawość liści brzoskwini atakuje roślinę?

Do zakażenia dochodzi najczęściej wtedy, gdy jest deszczowa pogoda. Choroba atakuje w momencie, kiedy zaczynają pękać pąki brzoskwini.

Zwalczanie kędzierzawości liści brzoskwini

Walka z tą chorobą polega głównie na przeprowadzeniu oprysków. Pewnie zastanawiacie się, kiedy wykonać opryski. Wykonujemy je jesienią, już po opadnięciu owoców i liści oraz wczesną wiosną, jeszcze przed pękaniem pąków.

Wiosenne opryski brzoskwini

Wiosną wykonanie oprysków preparatami grzybobójczymi przypada na końcówkę marca, początek kwietnia. Przed wykonaniem oprysku, powinniśmy obserwować roślinę. Dzięki temu dowiemy się, czy już należy przeprowadzić oprysk.

Oprysk wykonujemy przed pękaniem pąków. Najpóźniej w czasie, gdy pierwsze pąki zaczynają pękać. Późniejsze wykonanie oprysków zagraża zapylającym owadom i przyszłym plonom.

wiosenny oprysk brzoskwini
Źródło: pixabay.com

Jesienne opryski brzoskwini

Wykonujemy go w czasie, gdy z brzoskwini opadną już wszystkie liście. Wszystkie liście leżące na ziemi powinniśmy zebrać i spalić. W tym czasie najlepiej wykonać oprysk Miedzianem 50 WP.

Jak wykonać oprysk?

Oprysk wiosenny wykonujemy wtedy, gdy temperatura na zewnątrz nie spada już poniżej 7 stopni Celsjusza. Wszelkie opryski wykonujemy wieczorem, w tym czasie pszczoły są już bezpieczne w swoich ulach.

UWAGA!

Zakazane jest opryskiwanie drzewek owocowych w czasie kwitnienia! W przeciwnym wypadku możemy wytruć wszystkie owady, które będą zapylały kwiaty. Przez to wytrujemy pszczoły i inne pożyteczne żyjątka. Oprócz tego, stracimy szansę na jakiekolwiek plony.

peach-863349_960_720
Źródło: pixaby.com

Ekologiczne rozwiązania   

Naturalny oprysk

Wiosną możemy wykonać oprysk z wyciągu z krwawnika lub pokrzywy. Będzie on skuteczny w przypadku kiedy porażenie rośliny jest niewielkie.

Profilaktyka

Dobrym rozwiązaniem jest również obrywanie porażonych liści oraz młodych pędów w czasie sezonu wegetacyjnego.

Zdrowotne cięcie

W przypadku, kiedy kędzierzawość liści zaatakowała naszą brzoskwinię w dużym stopniu, w takim wypadku warto przyciąć brzoskwinię. Wtedy wykonujemy cięcie, które ma na celu prześwietlenie korony.


Warto wiedzieć:

Kędzierzawość liści brzoskwini często jest mylona z niedoborem fosforu. W tym przypadku oprysk jest zbędny. Wystarczy tylko zastosować odpowiedni nawóz

Niedobór fosforu – objawy

 • Karminowe przebarwienia na liściach
 • Nekrotyczne plamy na brzegach liści
 • Brunatnienie i zasychanie liści

Share this post