Jeżyny – uprawa, nawożenie i przycinanie. Sprawdź jak to się robi

Jeżyny – uprawa, nawożenie i przycinanie. Sprawdź jak to się robi

Jeżyny ostatnie pyszne owoce lata. Kiedyś spotykane głównie na łąkach i w lasach, dzisiaj możemy je mieć w swoim ogrodzie przyjrzyjmy się bliżej temu jak wygląda uprawa, nawożenie i przycinanie jeżyny.

Najsmaczniejsze odmiany jeżyny

Zanim zabierzemy się za sadzenie jeżyny, najpierw powinniśmy wybrać odmianę, która najbardziej nam odpowiada. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych odmian.

Jeżyna bezkolcowa

Modna od około 50 lat. Pojawienie się tego gatunku zdecydowanie ułatwiło uprawę i zbiór owoców. Dziś mamy już wiele odmian. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Jeżyna Orkan – polska odmiana, bezkolcowa. Ma sztywne pędy i wyróżnia się szybkim wzrostem. Jej owoce są kwaskowate, duże i błyszczące. Bardzo dobrze nadaje się na przetwory, jednak nie jest zbyt odporna na mrozy, w zimie należy ją okryć.
  • Jeżyna Ruczaj – ma nieduże, ale za to bardzo smaczne owoce. Idealnie nadają się na przetwory. Co najważniejsze, jest odporna na mróz.
  • Jeżyna Navacho – daje dużo smacznych i dużych owoców. Jest odporna na mróz.
  • Jeżyna Brzezina – Ma bardzo silny wzrost i czarne, deserowe owoce. Są one bardo smaczne i nadają się do przetwórstwa.
  • Black Blutce – jeżyna z kolcami, ma szybko owoce, które są bardzo smaczne
  • Gazda – Ma pędy z małą ilością kolców. We wrześniu i w sierpniu możemy kosztować jej smacznych owoców. Nadają się one do bezpośredniego spożycia i przetwórstwa.

jeżyna bezkolcowa

Sadzenie

Sadzenie jeżyny to nic skomplikowanego, najpierw powinniśmy wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Najlepsze będzie dla niej stanowisko nasłonecznione, ale również wilgotne. Zanim zasadzimy jeżynę, należy najpierw przekopać ziemię i wzmocnić ją kompostem oraz obornikiem. Młode krzewy sadzimy na wiosnę lub jesienią. Pomiędzy krzewami powinno być minimum 2 metry odległości. Należy zapewnić im odpowiednią podpórkę. Najlepszy do tego będzie płot.

Co ważne, jeżyny mogą rosnąć na ubogich glebach, lecz nie lubią kiedy ich korzenie są zalewane. Krzewy powinny być posadzone w miejscach osłoniętych od wiatru.

Jak przycinać jeżynę

Jesienią wycinamy suche pędy oraz pędy boczne. Odpowiednie przycięcie pozwoli nam zwiększyć plony. Przycinamy pędy, które już zaowocowały. Przycinamy je przy samej ziemi. Pamiętajmy, że jeżyna owocuje na pędach ubiegłorocznych.

nawożenie jeżyn

Jak nawozić jeżynę

Tylko nawozami specjalnie przeznaczonymi pod jeżynę. Możemy takie nawozy zakupić w przydomu.pl Podczas nawożenia należy ściśle trzymać się instrukcji, aby nie przesadzić z jego ilością, w przeciwnym przypadku możemy zaszkodzić swoim krzewom.

Share this post