Jakie zimozielone rośliny do ogrodu wybrać?

Jakie zimozielone rośliny do ogrodu wybrać?

Zima jest najcięższym okresem dla roślin w naszym ogrodzie. Większość roślin w tym okresie potrzebuje specjalnej pielęgnacji i ochrony. Na szczęście znajdziemy także wiele roślin, którym mrozy nie są straszne. Zobaczcie jakie zimozielone rośliny wybrać do ogrodu.

Największą zaletą roślin zimozielonych jest łatwość ich utrzymania. Rośliny zimozielone nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że rośliny te odporne są za zimowe warunki atmosferyczne oraz na mrozy.

Na rynku znajdziemy wiele roślin zimozielonych, różnią się one wyglądem, zabarwieniem roślin, czy też wielkością. Co prawda większość z nich pochodzi z cieplejszych krajów, jednak także u nas dają one sobie radę. Po posadzeniu nie możemy zapomnieć o ich nawożeniu oraz podlewaniu – takie zabiegi spowodują, że odpowiednio się one zakorzenią. Mroźne noce i słoneczne dni mogą powodować wysuszanie pędów, dlatego też zastanówmy się szczególnie nad ich stanowiskiem.

iglaki
źródło: pixabay.com

Jakie rośliny najlepiej wybrać do ogrodu?

Bukszpan wieczniezielony – roślina ta rośnie zwarcie i gęsto, może osiągnąć wysokość nawet do 3 metrów. Roślina ta nie ma dużych wymagań co do stanowiska i gleby. Liście jej są wydłużone, drobne i otoczone białą obwódką.

Mahonia pospolita – najlepiej czuje się ona na stanowiskach lekko nasłonecznionych, czy cienistych. Gleba nie może być za sucha. Liście tej rośliny są ciemnozielone skórzaste oraz błyszczące. Bardzo dobrze prezentują się jej żółte kwiaty, które po czasie zmieniają się w niebieskawe owoce, które z kolei są chętnie zjadane przez ptaki.

Ostrokrzew kolczasty – krzew ten rośnie do 6 metrów wysokości. Najlepiej czuje się na stanowisku pólcienistym, najbardziej odpowiada mu gleba wilgotna i żyzna. Wyróżnia się sztywnymi łodygami, a jego liście są błyszczące i długie, zakończone kolcami. Ważne! Jagody tej rośliny są trujące!

Różanecznik – to nazwa, w której mieści się wiele odmian i gatunków roślin. Stanowisko tej rośliny powinno być zacienione, półsłoneczne. Gleba powinna być kwaśna, wilgotna i przepuszczalna.

Share this post