Jak uprawiać jarmuż?

Jak uprawiać jarmuż?

Jarmuż to jedno z najzdrowszych warzyw. Co prawda trochę zapomniane, ale już powoli wraca do łask. Co raz częściej spotykane na stołach. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie właściwości ma jarmuż, jak go uprawiać i po co warto go jeść, to zapraszamy Cię do dalszej części artykułu.

Właściwości jarmużu

Zanim zasiejemy tę roślinę w ogrodzie, to najpierw poznajmy właściwości jarmużu. Otóż, jest to roślina, a raczej warzywo bogate w białko, witaminę C, witaminy z grupy B, karoten, witaminy PP, E, K, H, czy sole mineralne takie jak fosfor, żelazo, magnez, potas i wapń. Co ważne, nie zawiera kwasu szczawiowego. Jest polecany w diecie dzieci oraz osób starszych.

Jak jeść jarmuż?

W tym warzywie częścią jadalną są liście. Możemy je gotować oraz jeść na surowo. Nie tracą wartości smakowych po zamrożeniu. Są stosowane jako dodatek do zup, a także dań jarskich. Ze względu na dekoracyjny wygląd liści jest to roślina stosowana przy ozdabianiu potraw.

Źródło: pixabay.com

Jarmuż – jak wygląda to warzywo?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ma duże, dekoracyjne liście. Dorasta nawet do 1m wysokości. Jarmuż można zbierać do następnej wiosny. Najsmaczniejsze liście są po pierwszych przymrozkach.

Uprawa jarmużu

Kiedy siać jarmuż?

Jarmuż wysiewamy dopiero po 15 maja, czyli po zimnej Zośce i zimnych ogrodnikach. Wysiew możemy kontynuować do połowy czerwca. W maju warto wysiewać odmiany wysokie, natomiast w czerwcu odmiany niskie.

Jak głęboko wysiewać jarmuż?

Nasiona jarmużu wysiewamy na głębokości około 1,5 cm.

Jakie wymagania glebowe ma jarmuż?

Jarmuż nie ma wysokich wymagań glebowych. Dobrze rośnie na glebie piaszczystej zmieszanej z kompostem lub gliną. Warto zadbać o obojętne pH gleby (7). Niestety nie urośnie na piasku, glebie kwaśnej i podmokłej.

Stanowisko

Jarmuż dobrze rośnie w przewiewnych, słonecznych miejscach. Słabo rośnie w półcieniu. Natomiast wiatr chroni go przed szkodnikami np. bielinka kapustnika. Możemy zasiać go w warzywniku oraz na rabatach kwiatowych, jako roślina ozdobna.

Podlewanie

Kiedy roślina jest młoda wymaga regularnego nawadniania. Później toleruje przesuszanie. Warto wspomnieć, że forma dorosła ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Czym nawozić jarmuż

Tutaj bardzo dobrze sprawdzi się nawożenie gnojówką z pokrzyw. Kilka dni przed siewem można zastosować granulowany obornik bydlęcy.

Źródło: pixabay.com

Mrozoodporność i szkodniki

Jarmuż jest odporny na mróz. Liście tej rośliny możemy zrywać nawet w czasie zimy. Jarmuż jest atakowany najczęściej przez mszyce kapuścianą oraz bielinka kapustnika.

Poplon

Jarmuż bardzo dobrze rośnie jako poplon warzyw wczesnych. Dobrze rośnie w miejscach, gdzie wcześniej rosła: cebula, sałata, marchew, fasola, groch.

Uprawa z rozsady

Sadzonki jarmużu wprowadzamy do gruntu od 10 czerwca do lipca. Przy czym pamiętamy, aby odległości pomiędzy sadzonkami wynosiły około 50 cm.

Uprawa jarmużu w donicy

Niskie odmiany jarmużu nadają się do uprawy w donicy. Jest tylko jeden warunek, taka donica musi mieć pojemność większą niż 5l. W taki sposób możemy uprawiać tę roślinę nawet na balkonie.

Share this post