Dlaczego opłaca się zbierać deszczówkę?

Dlaczego opłaca się zbierać deszczówkę?

Zbieranie deszczu pozwala nam na zaoszczędzanie na podlewaniu nawet kilkuset złotych miesięcznie. Jednak to nie jest jedyna zaleta, dla której warto być posiadaczem pojemnika na deszczówkę. Dowiedz się więcej, dlaczego warto zbierać deszczówkę!

Zacznijmy od początku zbieranie deszczówki to przede wszystkim ekologia, zbieranie deszczu do pojemników na deszczówkę, szczególnie w okresie letnim pozwala nam na zaoszczędzenie wody wodociągowej. Ważną zaletą jest także fakt, że charakteryzuje się ona dużo lepszymi właściwościami dla rozwoju i wzrostu roślin. Chcąc w pełni skorzystać z tego ekologicznego rozwiązania, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, jakie pojemniki na deszczówkę będą dla nas najlepsze.
Woda opadowa, choć nie nadaje się do picia, to świetnie sprawdza się, aby nasze rośliny prawidłowo wzrastały. Woda deszczowa posiada niskie pH, przez co też nadaje się do podlewania wszystkich roślin, nawet tych uprawianych na wrzosowiskach poza tym nie zawiera także żadnych szkodliwych związków, które możemy znaleźć w wodzie kranowej takie jak np. chlor, czy fluor, te właśnie pierwiastki służą do uzdatniania wody, tym samym likwidują bakterie, w przypadku roślin mogą prowadzić do uszkodzeń problemów w przeprowadzaniu procesów fizjologicznych, blokować przyswajanie składników pokarmowych.

źródło: przydomu.pl

Nie można jednak powiedzieć, że woda kranowa jest aż tak zła dla naszych roślin. Zmiany, jakie następują, są nieznaczne i przebiegają długo. Możemy je szybciej zauważyć na roślinach pokojowych, które uzależnione są od wody wodociągowej. Rośliny, które są podlewane wodą odpadową, są zdrowsze i zbieramy z nich lepsze plony. Pamiętajmy, że chociaż wody deszczowej nie możemy użyć do picia, to możemy ją wykorzystać do prania, czy też mycia samochodu, brak chloru powoduje, że nie pozostawia ona osadu!
Do wyboru mamy pojemniki na deszczówkę podziemne i nadziemne. Na te pierwsze możemy zdecydować się, kiedy brakuje nam miejsca bądź gdy potrzebujemy dużej ilości ekologicznej wody. Co do tych drugich możemy znaleźć przeróżne wzory i pojemności zbiorników na deszczówkę, niektóre z nich sprawdzą się nawet do większych ogrodów, więc bez obawy, że jeżeli mamy sporych gabarytów ogród musimy montować zbiornik podziemny.

Share this post