Czym osłonić rośliny przed mrozem?

Czym osłonić rośliny przed mrozem?

Mrozy już się zaczęły, czas najwyższy zabezpieczyć nasze roślinki przed niskimi temperaturami. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu dajemy im szansę na przetrwanie okresu zimnych temperatur. Tutaj poznasz najlepsze sposoby na zabezpieczenie roślin przed mrozem.

Najlepsze sposoby na ochronę roślin przed mrozem

Agrowłóknina zimowa

Biała pozwala na osłonięcie roślin przed mrozem, gradem, deszczem, śniegiem, wiatrem a także utratą wilgoci. Ten materiał jest zbudowany w taki sposób, aby zapewniał oddychanie roślinie, co ważne jest lekki. Sprawdza się szczególnie w ochronie iglaków, rododendronów, a także winorośli, które nie są odporne na mróz. Dobrej jakości agrowłókninę w niskiej cenie znajdą Państwo w Przydomu.pl

www.przydomu.pl
Źródło: www.przydomu.pl

Kopczykowanie

Najbardziej znany i najtańszy sposób na ochronę róż przed zimą. Polega na usypaniu małego kopca z ziemi z domieszką kompostu wokół korzeni krzewu róży. Ważne jest, aby do tego celu nie używać ziemi, która jest wokół krzewu, ponieważ w ten sposób możemy uszkodzić korzenie. Jeśli uważamy, że kopczyk jest niewystarczający, możemy ułożyć na nim gałęzie roślin iglastych.

Słomiane maty

Tradycyjne rozwiązanie, które co prawda chroni drzewka przed mrozem, ale jednocześnie zbyt wcześnie założone dają schronienie również małym gryzoniom. Aby temu zapobiec słomiane maty  należy zakładać dopiero wtedy, gdy nadejdą mrozy. Słomiane maty umożliwiają swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu roślina się nie zaparza.

Trociny oraz kora

Też dobry materiał na kopczykowanie. Jednak trzeba pamiętać o tym, że korą i trocinami mogą być okryte rośliny, którym nie przeszkadza kwaśnie podłoże. Kora szczególne sosnowa zakwasza glebę.

Źródło: pixabay.com
Źródło: pixabay.com

Kompost

Kompostem warto podsypać niskie, kwiatowe rabaty.  Kompost nie zakwasza gleby, dzięki czemu może być stosowany pod wszystkie rośliny.

Kaptury z agrowłókniny

Specjalne kaptury wykonane z agrowłókniny ułatwiają ochronę rośliny przed mrozem. Jeden kaptur zakładamy na jedno drzewko. Nie mamy problemu z obwiązywaniem rośliny. Tego typu kaptury przewiązujemy sznureczkiem tylko na samym dole.

Share this post