Czas na cięcie czereśni – sprawdź jak to się robi

Czas na cięcie czereśni – sprawdź jak to się robi

Cięcie czereśni jest konieczne tuż po zbiorach. Tylko w taki sposób mamy szansę na duże, zdrowe i smaczne owoce w następnym sezonie. Tutaj dowiecie się jak przyciąć czereśnie w prawidłowy sposób.

Cięcie czereśni po zbiorach

Po zakończeniu zbiorów czereśni, konieczne jest przycięcie drzewka w odpowiedni sposób. Czereśnia kończy swoje owocowanie w okolicach końca lipca i początku sierpnia. Jest to najlepszy czas na przycinanie drzew. Jest tak, ponieważ w tym okresie, rany pozostałe po przycinaniu drzewa najszybciej się zagoją. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób drzewa wywołanych przez grzyby.

Jak przycinać czereśnię?

Przed przystąpieniem do przycinania gałęzi, musimy pamiętać o tym, że czereśnia najlepiej owocuje na pędach dwu oraz trzyletnich. W tym okresie wycinamy pędy, które pokładają się na siebie. Do usunięcia są również wilki, które szybko rosną ku górze. Oprócz tego, wycinamy stare gałązki, które nie mają już krótkopędów, na których mogłyby zawiązać się nowe czereśnie. W tym przypadku nie przycinamy gałęzi przy samym przewodniku. Tutaj trzeba zostawić kilka centymetrów gałęzi, aby mogły z niego wyrosnąć nowe przyrosty. Co roku warto wyciąć około 4 lub 5 starych gałęzi. Dzięki temu odnowimy koronę czereśni. W czasie przycinania czereśni, usuwamy pędy, które są starsze niż 3 lata.

cięcie czereśni
Źródło: pixabay.com

Odpowiednie narzędzia

Czereśnię przycinamy ostrym i oczyszczonym ze wszelkich zabrudzeń ostrzem. Tę czynność wykonujemy tylko w słoneczne oraz suche dni. Nie przycinamy żadnych roślin, kiedy pogoda jest pochmurna i deszczowa. Tym sposobem narażamy roślinę na wystąpienie różnych chorób grzybowych.

Sekatory w niskich cenach znajdziesz tutaj>>

Jak zabezpieczyć rany po przycinaniu gałęzi?

Ranę po dokonanym cięciu zawsze powinniśmy zabezpieczyć maścią ogrodniczą, która zapobiegnie powstaniu różnych chorób.

Jak wygląda czereśnia zaraz po cięciu?

Czereśnia po prawidłowym cięciu ma już tylko główne konary i młode, góra trzy letnie pędy. Drzewko czereśni powinno mieć maksymalnie 3 metry wysokości.

Share this post