Co sadzimy we wrześniu w ogrodzie?

Co sadzimy we wrześniu w ogrodzie?

Wrzesień to nie tylko czas porządków w ogrodzie. To również idealny okres na sadzenie kwiatów, które wczesną wiosną obudzą się do życia i upiększą nasz ogród.

O czym pamiętać zanim kupimy sadzonki lub cebulki roślin?

Musimy pamiętać o tym, aby dobrze wybrać. Cebulki lub sadzonki powinny być zdrowe, bez jakichkolwiek oznak chorób. Po zasadzeniu roślin, należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu.

Zanim zasadzimy rośliny

Zanim zabierzemy się do sadzenia roślin, pamiętajmy o tym, aby najpierw odpowiednio przygotować glebę. Powinna być ona przekopana, odchwaszczona i odpowiednio nawożona. Tutaj najlepiej zastosować zwykły nawóz w postaci kompostu.

Co można sadzić we wrześniu w ogrodzie?

  • Dwuletnie rośliny: dzwonki ogrodowe, bratki, stokrotki, niezapominajki, wrzosy
  • Warzywa: szpinak zimowy, żyto ozime, rzepak
  • Rośliny wodne w oczkach i sadzawkach: łączeń, pałka wodna, czermień i przęstka.
  • Cebulki kwiatowe

Mam tutaj na myśli: tulipany, narcyzy, kokorycze, przebiśniegi, szachownice, szafirki, zawilce, hiacynty, lilie, puszkinie, ranniki, kosaćce cebulowe, kamasze, pustynniki. Pamiętamy o tym, że cebulki kwiatów sadzimy na głębokości ich trzykrotnej wysokości.

Jeśli chcemy mieć tulipany w donicach. Najpierw trzeba cebulki zasadzić w donicy, a później zdołować ją z całą zawartością w ziemi. Odkopujemy ją wczesną wiosną i przenosimy w cieplejsze miejsce. Dzięki temu kwiaty szybciej zakwitną.

cebulki kwiatowe
Źródło: pixabay.com
  • Drzewa oraz krzewy liściaste

Ostatnio bardzo modna jest borówka amerykańska i jagoda kamczacka. Sadząc te dwa krzewy musimy pamiętać o tym, aby zapewnić im odpowiednio kwaśne podłoże. W tym celu, na samo dno dołka, do którego będziemy wkładać korzenie warto nasypać torfu. Po przysypaniu korzeni ziemią, możemy jeszcze obsypać roślinę sosnową korą.

  • Iglaki

Po ich zasadzeniu musimy pamiętać o tym, aby obficie je podlewać jeszcze przed nadejściem mrozów. Dzięki temu rośliny mają większe szanse na przetrwanie zimy bez żadnych obrażeń.

Jakie rośliny przesadzamy we wrześniu?

Najlepiej przesadzać rośliny, kiedy te już przeszły w okres wegetacji i straciły wszystkie liście. Ważne jest, aby przenieść roślinę w inne miejsce jeszcze przed nadejściem przymrozków.

Drzewka i krzewy, które zostawiają liście na zimę najlepiej przesadzać wiosną, ponieważ tego typu rośliny nie wstrzymują okresu wegetacji. One jedynie zwalniają. Przesadzanie ich jesienią może spowodować znaczące osłabienie rośliny.

We wrześniu pamiętamy o przesadzaniu roślin dwuletnich takich jak: bratek, stokrotka, malwa, czy dzwonek ogrodowy. Teraz właśnie przyszedł czas, aby przesadzić na stałe miejsce rośliny, które zasialiśmy w czerwcu.

Share this post