9 pracowitych zwierząt w ogrodzie, sprawdź, czy już zagościły w Twojej oazie spokoju.

9 pracowitych zwierząt w ogrodzie, sprawdź, czy już zagościły w Twojej oazie spokoju.

Zwierzęta w ogrodzie to nie tylko szkodniki, wiele z nich jest pożytecznych. Tutaj zobaczysz, których gości nie wolno przeganiać z ogrodu, dowiesz się, dlaczego warto dać im przyjazne miejsce do zadomowienia się.

Jeż
To jeden z najbardziej pożytecznych i przyjaznych zwierząt, które możemy spotkać w naszym ogrodzie. Nie wyrządzą nam żadnej szkody, wręcz przeciwnie, dużo pomogą w walce ze szkodnikami i chorobami roślin. Ich naturalnym pokarmem są ślimaki, owady, opadłe owoce, a nawet żaby i małe gryzonie. Poluje w nocy, dlatego trudno spotkać go w ciągu dnia, ponieważ o tej porze śpi schowany pod stertą liści lub gałęzi. Chcąc zaprosić go do swojego ogrodu, powinniśmy przygotować mu właśnie takie schronienie.

jeż

Nietoperz nie taki straszny
Te niezwykle przydatne zwierzątka mają złą sławę. Wiele z nas się ich przeraźliwie boi, to chyba wina horrorów. Nietoperz to naprawdę pożyteczne zwierzę. Dzięki niemu pozbędziemy się z ogrodu np. komarów. W ciągu godziny jeden nietoperz potrafi upolować nawet TYSIĄC komarów. Nietoperze są ciche, zaczynają polowania późnym wieczorem, tuż przed zachodem słońca. Rzadko kiedy można dostrzec ich obecność. Jeśli chcemy zapewnić im miejsce do zamieszkania w ogrodzie, wystarczy, że zakupimy specjalne budki dla nietoperzy z wlotem od spodu.

Trzmiele
Trzmiele
zapylają wiele roślin. Również dzięki nim możemy cieszyć się między innymi truskawkami, borówkami, malinami, pomidorami, wiśniami, czereśniami i brzoskwiniami. Te pożyteczne owady są o wiele bardziej wydajne w procesie zapylania kwiatów niż pszczoły. Są bardziej odporne na chłodne dni.

trzmiel
Ptaki
To również sprzymierzeńcy każdego ogrodnika. Pisklęta do życia potrzebują dużo białka, które znajdują w owadach. Ptaki chętnie zadomawiają się w ogrodach, w których są wysokie drzewa i nie brakuje różnych pnączy, w których chętnie zakładają gniazda. Najwięcej jest ich w ogrodach, w których nie brakuje pożywienia. Często goszczą tam gdzie rośnie jarząb pospolity, głóg, ligustr, czarny bez, jeżyna, dzika róża i inne drzewa z drobnymi owocami. Właśnie dlatego, że te owoce są świetnym pożywieniem, nie powinniśmy obrywać z drzew zaschniętych owocostanów. Ułatwimy ptaszkom życie, gdy w ogrodzie zawiesimy budki lęgowe z dala od drapieżników oraz karmnik.

Biedronki
Biedronki
nie tylko ładnie wyglądają, ale sprzyjają naszym roślinom. Dzięki nim w sposób naturalny możemy zwalczyć mszyce. W ciągu dnia potrafią zjeść nawet 150 mszyc. Oprócz tego ich pokarmem są także przędziorki, wełnowce oraz mrówki faraona. Biedronki nie tylko pomagają w walce z takimi szkodnikami, ale i zapylają niektóre kwiaty. Te owady lubią chować się pod liśćmi oraz w wysokiej trawie. Zimują w szczelinach ścian, w żywopłotach, pod liśćmi, pod korą drzew oraz w ściółce.

Żaby
Z pewnością nie można nazwać ich ozdobą ogrodu, ale pełnią w nim ważną, pożyteczną rolę. Zjadają owady, pająki i ślimaki. Chętnie mieszkają w ogrodach, w których jest jakieś oczko wodne lub staw.

żaba

Ważki
Dzięki nim pozbędziemy się zbyt dużej ilości much i komarów. Zjadają również ich larwy. Oprócz tego żywią się małymi skorupiakami, larwami płazów i małymi rybami. Tak samo, jak w przypadku żab, do ogrody zwabi je małe oczko wodne lub staw.

Pszczoły murarki
Murarki
ogrodowe to pszczoła podobna do pszczoły miodnej, ale o wiele bardziej przyjazna dla ludzi, przede wszystkim nie żądli i jest mniejsza. Różnią się też kolorem, murarki mają odwłok o odcieniu rdzawym lub rudoczerwonym, głowa jest czarna. Te pszczoły zapylają kwiaty od kwietnia do czerwca. To dzikie pszczoły samotnice, które nie współpracują ze sobą tak jak pszczoły miodne i nie mają jednego przywódcy (królowej). Naturalną kryjówką dla tych owadów są puste łodygi roślin lub otwory w drzewie.

motyl
Motyle
Może nie są pożytecznymi owadami, ale za to wzbogacają nasz ogród, dodają mu uroku. Patrząc na nie, możemy podziwiać piękno i delikatność natury. Latem do naszego ogrodu zwabi je niezapominajka, lebiodka wysoka, czy mięta. Wiosną wabione są przez zapach fiołków, pierwiosnków, czy sasanek. Natomiast jesienią chętnie spijają nektar wrzosów, astrów, czy rozchodników.

Robiąc miejsce dla tych zwierząt w swoim ogrodzie, nie tylko zadbasz o swoje rośliny, ale również wzbogacisz go w życie. Dzięki temu będzie on o wiele bardziej przyjemny, bo czy nie będzie przyjemnie, kiedy usiądziemy sobie w ogrodzie i czytając książkę, usłyszymy śpiew ptaków i przy tym nie musimy oganiać się od komarów? Warto mieć wiele pożytecznych dzikich zwierząt w ogrodzie.

Share this post